Gyerekkoromban , talán 10 évesen egy csatorna partján járva figyeltem fel egy különös építményre. Tisztán emlékszem egy fűzfa ágán lógott a puha anyagból szőtt kancsó szerű valami. Nem tudtam mi az , de sejtettem , hogy valaminek a lakhelye. Másnap az iskolában az egyik tanárnak elmesélve tudtam meg, hogy a függőcinege fészkét találtam meg. Vissza is jártam még úgy emlékszem napokig ,megfigyeltem a madarakat milyen nagy gonddal építgetik ezt a különös fészket.
Azóta már rengetegszer láttam ezt a kis csodát. Ezek az apró kis madárkák, a nád bugáját , a gyékény buzogányának puha részeit és nádleveleket használnak fel ehhez a mestermunkához. Ebből kifolyólag a függőcinkék élőhelye a vizes élőhelyek, különösen a háborítatlanabb, nádasos állóvizek , bár a Sebes Körös partján is találkoztam már velük. Az élőhelyüket télen se hagyják el , olyankor is a nádban , sásban csoportosan járva keresik táplálékukat ami főleg rovarfélék, de télen a nád és egyéb növények magját is fogyasztják.
Fészküket azonban nem a nádban, hanem annak közelében lelógó ágakra kezdik építeni. Ritkán foglalják el a régi fészküket, általában újat építenek minden alkalommal. Az építés folyamatát sokszor megcsodáltam már. Először összefonja a lecsüngő ágakat és erre szövi rá a fészket a cinegepár, nagyjából 2-3 hét alatt. De van mikor ez egy hónapig is eltart. Ezért költése a többi cinege fajhoz képest később kezdődik. A széncinke már rég etet amikor a függőcinege még csak fészkét szövi. De a jó munkához idő kell. Márpedig a munka jó. Olyannyira , hogy régen kifejezetten kereste ezeket a fészkeket a lápi nép, mert csizmába bélésnek, otthoni papucsnak használták. Fala vastag puha nádbuga, a közé szőtt erős nádlevelektől pedig rendkívül stabil és vízhatlan. A legnagyobb vihar is csak ringatja , kárt nem tesz benne. A bejárata mindig felül van , kancsószerűen helyezkedik el és pont akkora , hogy a felnőttek beférjenek. Ezért például a fészekparazita kakukk soha nem használja ki őket bérszülőségre. A fészek belseje nagyon tisztán van tartva,mert az ürüléket a szülők elhordják. Miután elkészült a fészek, egyből nekikezdenek a költésnek. Évente általában kétszer költenek.
Maga a függőcinege törvény által védett eszmei értéke 50.000 ft és ez vonatkozik a fészkére is. Állománya Magyarországon stabil, de az utóbbi 150 évben a folyamszabályozások miatt lecsökkent élőhelye miatt megfogyatkozott. Mivel specifikusan a nádasos-sásos élőhelyhez kötött az életmódja ezért azoknak az eltűnése ezeknek a pici madaraknak az eltűnéséhez is vezet.
Őrizzük meg hát a vizes élőhelyeket, és vele együtt azt a millió csodát ami ott éli mindennapjait.