Azt hiszem minden horgász közös ellensége ez a kis jószág. Utáljuk több ok miatt is. Elsősorban mohósága és a szaporasága, valamint mérges, szúrós tüskéje miatt örvend igen nagy népszerűtlenségnek. De ki is ő valójában , mit kellene róla tudni? Mi az amit fegyverként használhatunk ellene? Sajnos több tévhit kering közszájon ezzel a halfajjal kapcsolatban. Összeszedtem pár dolgot amit feltétlen tudni érdemes íme.
( fotó: Bogdány Zoltán)
- Valójában két alfaja létezik . Az egyiket az 1800 as évek végén kezdték el betelepíteni Európába mint csoda halfajt . Akkor még tényleg az volt akár1-2 kg is megnőtt, és rendkívül gyorsan szaporodott . De ez a faj száz év alatt sajnos lassan teljesen elcsökevényesedett. A másik alfaja 1980-as években került be hozzánk az úgynevezett fekete törpe harcsa. Ez az ami most a legtöbb gondot okozza. A Dél-Amerikában 2 kg -ra is megnövő szörnyeteg itt max 10-20 dekásra nő meg, de az átlag súlya nem éri el az 5dkg -ot.
- A súlynövekedésének nálunk az egyedszáma az akadálya. Olyan mértékben elszaporodott, hogy kitölti a rendelkezésére álló biológiai teret. És növekedésének a saját szaporasága a gátja. A Peres holtágon jelenleg folyó lehalászás egy 3 km-es szakaszon tart jelenleg. Ezen szakaszon pár hét alatt 4,4 t!! Törpeharcsa került kifogásra. ( Katt a galériára . Érdemes)
- Természetes ellensége szinte alig van. Ragadozó halak alig fogyasztják. A fekete sügér van kikiáltva ellenségének , de tanulmányok szerint a kihelyezett fekete sügerek gyomortartalma 1% alatt tartalmazott törpe harcsát még az extrém fertőzött vizekben is.
- Fő ragadozói a vidra, kormorán , és a gázló madarak ( A Peres holtágon lőtt gyérített kormoránok gyomrában szinte kizárólag törpeharcsát találtak
( fotó: Bogdány Zoltán)
- Rendkívül gondos szülők. Az apa, és anya a kikelt ivadékokkal marad akár a harmadik nyárig is , és terelgeti , védelmezi , riasztja őket.
- Egy nőstény 3-5000 db ikrát rak le amit védelmez, ezért a kelési arány 70% körüli. A 2-3000 db kis törpe felhőt alkotva táplálkozik a víz tetején, ami alatt 10-30 centire a szülők éberen figyelnek . A legkisebb rezzenésre is bejeleznek és a csapat szétugrik. Ilyenkor amúgy a legsebezhetőbbek . Egy merítéssel kiszedhetőek a vízből. Egy kiló 5-6 hetes törpe raj 2200 db kistörpét tartalmaz(megszámoltuk). Van olyan víz ahol 2018 nyarán 300kg-nyit szedtünk le az apróságokból, ez több mint 600.000 db törpeharcsa! Jelenleg ezt a módszert, az ivadék leszedést látom a leghatékonyabbnak. ( ide kattintva! Egy érdekes galéria nyílik.Bogdány Zoliék által kifejlesztett törpegyérítő módszerről)
- Tüskéje méreganyaga idegmérget tartalmaz. Igaz nagyon kis mértékben.
Összefoglalva, Az a törpeharcsa tömeg amely kevés kivétellel vizeinket jellemzi, úgy gondolom , hogy ijesztő méreteket kezd ölteni. Mindenképpen cselekvésre motiváló ok. Sajnos ahogy látom a Horgász szövetségek ebben a kérdésben magukra maradtak. Lehetőségeikhez képest mindent megtesznek az állomány gyérítés érdekében. Jelen pillanatban is több helyen folyik gyérítő halászat a körösök mentén, az aktuális szabályokat betartva. Szükség is van rá. Gondoljunk csak bele. az a 4.4 tonna törpeharcsa ami kikerült az elmúlt héten a Peresből, 4,4 t más haltól vette el eddig az életteret. Ez csak pár százaléka a Peresben található törpeharcsa összmennyiségnek. És ott van még a többi holtág is. Ahogy a lehetőségek engedik minden KHESZ által kezelt fertőzött holtág sorra kerül.Tehát van még mit csinálni….